Garnuszek pl

Windykacja polubowna i Windykacja sądowa

Windykacja sądowa i windykacja polubowna

WINDYKACJA

Wykonując dla kogoś pracę, staramy się wykonać ją z należytą starannością, tak, by przyniosła ona pożytek i satysfakcję dla zleceniodawcy, jak i dla nas. Zdarza się jednak, że nie otrzymamy za nią zapłaty.
Gdy nieskutecznie upominamy dłużnika, ustnie lub pisemnie przedsądowym wezwaniem do zapłaty, nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z instytucji prawnej, jaką jest windykacja.

Jej mniej „agresywną” odmianą jest windykacja polubowna. Gdy dłużnik zdecyduje się na spłatę zadłużenia, chcąc uniknąć nieprzyjemnych wizyt komornika, otrzymuje pożyczkę na spłatę należności. Udzielana jest ona przez firmę windykacyjną, która jest pośrednikiem w regulowaniu zadłużenia. Ich największą wadą z perspektywy dłużnika jest stosunkowo wysokie oprocentowanie udzielonych środków.

Drugim rodzajem windykacji jest windykacja sądowa. Pozew można złożyć osobiście w sądzie tradycyjnym lub w e-Sądzie. Polskie prawo przewiduje 4 tryby rozpatrywania tego typu spraw: tradycyjne, nakazowe, upominawcze, jak i uproszczone.

Najnowsze wpisy o finansach i biznesie:

Windykacja polubowna i Windykacja sądowa
1 vote, 5.00 avg. rating (64% score)
Previous article
Usługi rekrutacyjne Warszawa i usługi księgowe Wrocław
Next article
Wielotematyczny portal internetowy wordpress dla każdego
About the author
related articles